Spis treści
- Dlaczego w samolocie zatykają się uszy? Ten problem ma mnóstwo podróżnych!
- Najlepsze sposoby na zatkane uszy w samolocie. Pozbędziesz się dyskomfortu łatwo i szybko
- Oryginalny sposób na odetkanie uszu w samolocie. Na to byś nie wpadł!
- Co robić, jeśli żaden sposób nie działa i uszy nadal bolą w samolocie lub po wylądowaniu?
- Zapobieganie, czyli co zrobić, żeby nie zatkało uszu w samolocie?
Dlaczego w samolocie zatykają się uszy? Ten problem ma mnóstwo podróżnych!
Być może zauważyłeś, że w czasie podróży lotniczych, zwłaszcza przy starcie i lądowaniu samolotu, zatykają ci się uszy. Możesz też odczuwać dyskomfort, a nawet ból. W skrajnych przypadkach ból utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas po wylądowaniu.
Nie martw się – nie jesteś sam. Ta przypadłość dotyka niemal wszystkich pasażerów samolotów i jest naturalna, choć jedna osoby odczuwają dyskomfort słabiej, a inne mocniej.
Czemu w samolocie zatykają się uszy? To zjawisko związane z gwałtownymi zmianami ciśnienia powietrza. Gdy samolot startuje, ciśnienie w kabinie spada i błony bębenkowe w ludzkich uszach wypychane są lekko na zewnątrz, co powoduje uczucie zatkania uszu, czasem szum i ból. Przy lądowaniu ciśnienie wzrasta gwałtownie, co z kolei sprawia, że błony bębenkowe są wpychane do środka ucha i znowu mamy wrażenie, jakby uszy się nam zatkały.
Zatykanie się uszu w samolocie może być dość nieprzyjemne, zwłaszcza dla małych dzieci i osób z chorobami laryngologicznymi. Jak sobie z nim radzić?
Poniżej znajdziesz 5 łatwych sposobów na szybkie odetkanie uszu, przedstawionych przez popularnych tiktokerów, z których jeden jest zawodowym stewardem. Zobacz, jak radzić sobie z zatkanymi uszami w samolocie jak prawdziwy profesjonalista.
Najlepsze sposoby na zatkane uszy w samolocie. Pozbędziesz się dyskomfortu łatwo i szybko
Znany tiktoker Dominik Kloska pasjonuje się lotnictwem i chętnie udziela porad turystom. Jego rady cieszą się sporym uznaniem internautów, bo Kloska ma już na TikToku ponad 108 tys. obserwujących.
Kloska opublikował krótki filmik, na którym dzieli się 3 prostymi sposobami na zatkane uszy w samolocie. To proste triki, które pozwalają odetkać uszy i pozbyć się dyskomfortu.
- Żucie gumy: wszelkie ruchy ust i mięśni twarzy pomagają wyrównać ciśnienie w uszach i zredukować nacisk na błonę bębenkową. Dlatego żucie gumy, ssanie cukierka czy choćby wypicie łyku wody lub przełknięcie śliny najczęściej od razu pomagają na zatkane uszy w samolocie. Żucie gumy jest szczególnie skuteczne, bo powoduje ruchy stałe, miarowe i rozciągnięte w czasie.
- Ziewanie: to znany i sprawdzony sposób. Ziewanie lub tylko udawanie ziewania szybko pomaga odetkać uszy po starcie lub lądowaniu. Ponieważ ziewanie jest zaraźliwe, rodzice łatwo mogą skłonić do niego młodsze dzieci i tym samym ulżyć także im, jeśli im także zatykają się uczy w czasie lotu.
- Wydech przy zaciśniętych nozdrzach. To tzw. próba lub manewr Valsalvy, znana nurkom. Po prostu zaciśnij palcami nozdrza i spróbuj łagodnie wydmuchać nos. Powinno nastąpić niemal natychmiastowe wyrównanie ciśnienia w uchu, odetkanie ucha i ulga w bólu.
Zobacz filmik Dominika Kloski:
Dodam od siebie, że sposoby na zatkane uszy można łączyć, co zwiększa ich skuteczność.
Jeśli wymienione wyżej metody nie pomagają, możesz zrobić sobie ciepły kompres na ucho, np. mocząc chusteczkę w herbacie, pozwalając jej nieco ostygnąć, a potem przykładając ją do zatkanego lub obolałego ucha.
Oryginalny sposób na odetkanie uszu w samolocie. Na to byś nie wpadł!
Inny użytkownik Tiktoka, znany jako Steward Gabriel, kręci popularne filmiki dotyczące podniebnych rejsów, podróżowania i zawodu stewarda. Jego profil obserwuje aż 205 tys. osób. Także on nakręcił krótkie wideo z paradą dotyczącą uszu zatykających się w czasie podróży samolotem.
Sposób Stewarda Gabriela jest oryginalny, ale – jak sam twierdzi – niezawodny. Zdradziła mu go lata temu koleżanka w czasie jednego z pierwszych w życiu lotów, kiedy Gabriela zaczęły boleć uszy.
Otóż zdaniem tiktokera, najlepszym sposobem na zatkane uszy w samolocie jest umieszczenie w plastikowym kubeczku (można o taki poprosić załogę) dobrze namoczonej chusteczki. Następnie kubek należy przyłożyć do ucha. Już po chwili ciśnienie powietrza w kubku wyrówna się, a błona bębenkowa w uchu zostanie uwolniona od naprężeń.
- Wiele osób dziękowało mi za ten sposób – mówi Steward Gabriel i radzi w komentarzach pod swoim filmem stosowanie metody chusteczki w kubku.
Co robić, jeśli żaden sposób nie działa i uszy nadal bolą w samolocie lub po wylądowaniu?
W komentarzach pod oboma filmami nie brakuje uwag internautów, którzy twierdzą, że im nic nie pomaga na zatkane uszy w samolocie. Niektórzy narzekają, że uszy bolą ich intensywnie i długo, nawet po wylądowaniu.
Przyczyną takiego stanu rzeczy może być np. infekcja ucha środkowego lub zapalenie zatok. Przy tych schorzeniach gwałtowne różnice ciśnienia odczuwalne są o wiele mocniej, a błony bębenkowe ulegają mocniejszym naprężeniem, co może powodować intensywny i długotrwały ból.
Osoby zmagające się z chorobami laryngologicznymi powinny konsultować się z lekarzem przed zdecydowaniem się na podróż samolotem. Przy zapaleniu zatok lub infekcji ucha środkowego zasadniczo odradza się latanie.
Sposobem na ulżenie sobie w cierpieniu, jeśli ból utrzymuje się już po wylądowaniu, może być np. ciepły kompres na ucho. Jeśli ból nie ustępuje, mogło dojść do uszkodzenia błony bębenkowej (tzw. barotrauma) i należy skonsultować się z lekarzem.
Zapobieganie, czyli co zrobić, żeby nie zatkało uszu w samolocie?
Są też sposoby na to, by w ogóle uniknąć zatkania uszu w samolocie. W aptekach możesz kupić specjalne zatyczki, które minimalizują zmiany ciśnienia, zachodzące w uchu w czasie lotu, lub spreje chroniące błonę bębenkową.
A jakich sposobów na zatkane uszy w samolocie ty używasz? Znasz jeszcze jakąś metodę na odetkanie uszu lub zapobieganie bólowi w czasie lotu? Podziel się wiedzą w komentarzach.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródło: TikTok