MKTG IPT - pasek artykułowy

Parki narodowe wprowadzają zmiany na zimę. W Górach Stołowych szlaki za darmo, w Tatrach tańsze parkingi

Patrycja Seklecka
W niektórych parkach narodowych możemy natknąć się na spore zmiany z powodu zakończenia sezonu.
W niektórych parkach narodowych możemy natknąć się na spore zmiany z powodu zakończenia sezonu. Halina Kraczynska / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Sezon letni to dla rodzimych parków narodowych istne szaleństwo – turyści z całego kraju odwiedzają je tłumnie, by z radością przemierzać wyznaczone szlaki. Wraz z nadejściem chłodniejszej aury wielu Polaków traci jednak ochotę na krajoznawcze wyprawy, a szkoda, bowiem niektóre parki narodowe wprowadzają duże zmiany na zimę. W Górach Stołowych szlaki są dostępne za darmo, w Tatrach są tańsze parkingi – co jeszcze się zmienia?

Spis treści

Park Narodowy Gór Stołowych zamyka sezon. Co to oznacza dla zwiedzających?

14 listopada 2022 roku na oficjalnej stronie parku pojawiła się informacja o zamknięciu sezonu turystycznego. Od tego momentu turyści mający ochotę na zwiedzenie Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał nie muszą już płacić za bilet wstępu, jednak zwiedzają te słynne miejsca na własną odpowiedzialność. Warto pamiętać, że góry – mimo swojej urody – są bardzo zdradliwe, a planując taką wyprawę najlepiej poprosić o pomoc kogoś bardzo doświadczonego i nie ryzykować, jeżeli nie czujecie się na siłach.

Już niebawem zostanie zamknięta trasa letnia na Szczelińcu Wielkim (przejście przez Piekielną Kuchnię, Piekło, Czyściec, Niebo), natomiast otwarta zostanie trasa zimowa, prowadząca przez Afrykę. Zamknięte również zostaną schody zejściowe na Szczelińcu Wielkim. O szczegółach będziemy Was informować na bieżąco. Uprzejmie prosimy o niepozostawianie po sobie śmieci oraz zachowanie ostrożności podczas zwiedzania! – czytamy w komunikacie.

Wciąż czynne będzie schronisko PTTK na Szczelińcu Wielkim, jednak niemożliwy będzie wjazd na górny parking przy Błędnych Skałach. Samochód najlepiej zostawić na parkingu YMCA, a stamtąd dostać się do atrakcji:

  • szlakiem niebieskim – 3,5 km,
  • szlakiem zielonym – 4,7 km,
  • rowerem (drogą dojazdową na Błędne Skały) – 3,3 km.

Przygotuj się na wyprawę w góry

Materiały promocyjne partnera

Tatry: poza sezonem tańsze parkingi. TPN podaje szczegółowy cennik

Również w okolicach Tatrzańskiego Parku Narodowego szykują się zmiany – dotyczą one nie wstępu na teren parku, a opłat za postój na parkingu.

Tatrzański Park Narodowy wprowadził zróżnicowane ceny na parkingach w rejonie Morskiego Oka (Palenica Białczańska, Łysa Polana) w zależności od tego, czy rezerwacja miejsca parkingowego dotyczy weekendu, czy dni w tygodniu, wysokiego bądź niskiego sezonu. W dni dotychczas mniej popularne parking będzie tańszy niż dotychczas, a w dni najpopularniejsze – w sezonie czy w weekendy – droższy. Chcemy w ten sposób zachęcić turystów do przyjazdu poza sezonem, najlepiej między poniedziałkiem a piątkiem – poinformował TPN.

Park przypomina także, że wjazd na którykolwiek z wymienionych parkingów musi być poprzedzony zakupem biletu elektronicznego. Oznacza to, że obsługa nie ma możliwości ich sprzedaży. Zakup w formie tradycyjnej możliwy jest w punkcie informacji turystycznej przy ul. Chałubińskiego 44.

Jak przedstawia się szczegółowy cennik?

  • Marzec, kwiecień, listopad, grudzień (od poniedziałku do piątku) – 25 zł
  • Maj (od poniedziałku do piątku) – 29 zł
  • Styczeń, luty (od poniedziałku do piątku) – 35 zł
  • Czerwiec, październik (od poniedziałku do piątku) – 36 zł
  • Weekendy w marcu, kwietniu, maju (bez majówki), drugiej połowie listopada i w grudniu (do świąt) – 39 zł
  • Wakacje, wrzesień, weekendy, długie weekendy – 45 zł

Podczas dokonywania zakupu należy zwrócić uwagę na źródło – zdarza się, że turyści kupują bilety na parkingi, którymi nie zarządza TPN – wówczas nie są one akceptowane.

Zwracamy także uwagę na to, że w sieci funkcjonują bilety elektroniczne na inny parking komunikowane jako „parking do Morskiego Oka", nienależący do TPN i takich e-biletów nie uwzględniamy. Prosimy zwracać uwagę na źródło i opis usługi, którą Państwo wykupują – przypomina TPN.

Do Wolińskiego Parku Narodowego tylko za opłatą. Nowe zasady

W Wolińskim Parku Narodowym sytuacja jest zgoła inna – od 4 października 2022 roku zwiedzający muszą zapłacić za wstęp do parku (bilet normalny: 7 zł, ulgowy – 3,50 zł). Związane jest to z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 14 września 2021 r. w sprawie parków narodowych lub niektórych ich obszarów.

Gdzie można kupić bilety?

  • online,
  • w Muzeum Przyrodniczym,
  • w Zagrodzie Pokazowej Żubrów.

Zobacz także: Spotkanie z niedźwiedziem. Co robić? Tatrzański Park Narodowy przypomina zasady bezpieczeństwa na szlaku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży