Podróż solo: jak zorganizować bezpieczny wyjazd, zaoszczędzić i dobrze się bawić? Internauci dzielą się wrażeniami z samotnych wycieczek

Emil Hoff
Emil Hoff
Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wyjazdy na wakacje i urlopy bez rodziny ani znajomych stają się coraz popularniejsze. Podróżowanie solo zapewnia niespotykaną swobodę. Przedstawiamy porady dla osób podróżujących samodzielnie i komentarze internautów, którzy już odbyli solowe wycieczki. Jakie są plusy i minusy podróżowania w pojedynkę?
Wyjazdy na wakacje i urlopy bez rodziny ani znajomych stają się coraz popularniejsze. Podróżowanie solo zapewnia niespotykaną swobodę. Przedstawiamy porady dla osób podróżujących samodzielnie i komentarze internautów, którzy już odbyli solowe wycieczki. Jakie są plusy i minusy podróżowania w pojedynkę? Solovyova, iStock / Getty Images Plus
Wakacje i urlop z rodziną to dla jednych frajda, dla innych mordęga. Coraz popularniejsze stają się wyjazdy solo. Zapoznajcie się z radami, jak bezpiecznie i z radością spędzić urlop w pojedynkę. Podróżowanie samodzielnie, bez towarzystwa krewnych ani znajomych, pozwala zasmakować wolności. Wiele osób jednak czuje niepokój na myśl o byciu zdanym na własne siły w obcym kraju. Prezentujemy poradnik dla turystów, którzy decydują się na podróż solo: jak zorganizować bezpieczny wyjazd i dobrze się bawić? Rady dla tych, którzy chcą spróbować podróżowania w pojedynkę.

Spis treści

Wakacje i urlop solo. Posmakuj niezwykłej wolności

Podróżowanie solo może być jednym z najbardziej niezwykłych i cennych doświadczeń w życiu, niezależnie od wieku.

Wyjazd na wakacje, urlop czy citybreak w towarzystwie wyłącznie własnych planów, marzeń i celów daje ogromne poczucie wolności, uczy samodzielności i podejmowania odpowiedzialnych decyzji, a także wyrabia odruchy, które bardzo przydają się potem nie tylko na kolejnych wycieczkach, ale też w innych dziedzinach życia.

Podróż w pojedynkę. Trend przybiera na sile

Podróżowanie solo staje się coraz bardziej popularne. Wyjazd w pojedynkę pozwala zachować większą elastyczność, ułatwia organizację, daje także szansę na realizację własnych zamierzeń, odkrywanie nowych miejsc i poznawanie niezwykłych ludzi bez konieczności dostosowywania się do gustów i możliwości osób towarzyszących.

Wiele osób obawia się jednak samotnych wyjazdów. Chociaż wakacje solo – odpoczynek na własną rękę i wedle własnego uznania – wydają się bardzo kuszące, nawet doświadczeni turyści i podróżnicy często przejawiają niepokój na myśl, że będą zdani tylko na siebie.

Dlatego przygotowaliśmy dla Was praktyczne porady. Chcecie wiedzieć, jak zorganizować solowe wakacje, jak poradzić sobie w obcym kraju bez towarzystwa znajomych lub rodziny, jak zadbać o bezpieczeństwo, no i najważniejsze - jak dobrze się bawić na takim urlopie? Podpowiadamy i rozwiewamy wątpliwości. W tym artykule znajdziecie przydatne wskazówki dla podróżników solo.

Wakacje na własną rękę. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najlepszym sposobem na pokonanie strachu i obaw przed niebezpieczeństwem w podróży jest odpowiednie przygotowanie się. Jeśli podróżujesz solo, unikaj destynacji, które uchodzą za niebezpieczne. Aktualne rankingi państw bezpiecznych i niebezpiecznych znajdziesz poniżej.

Jeśli chodzi o wygasającą już pandemię COVID-19, zawsze przed zaplanowaniem podróży sprawdź, jakie są wymogi wjazdu do danego państwa i procedury kwarantanny oraz izolacji. W razie wykrycia koronawirusa u Ciebie lub np. któregoś z pasażerów Twojego samolotu zawsze należy wiedzieć, jakie są procedury postępowania i do kogo należy się zwrócić.

Aktualne zasady wjazdu do państw Europy znajdziecie TUTAJ, a do krajów pozaeuropejskich TUTAJ.

Poniższy poradnik o tym, co zrobić, gdy koronawirus dopadnie Cię w podróży, może okazać się przydatny:

Jeśli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo lub chcesz się dodatkowo zabezpieczyć, zawsze poinformuj o swojej podróży rodzinę, znajomych (zapisz w telefonie numer ICE), a także ambasadę swojego kraju. W Polsce pomoc podróżnym udzielana jest w ramach systemu Odyseusz.

Spokojną głowę zapewni Ci także porządne turystyczne ubezpieczenie, które pozwoli Ci uniknąć wielu ewentualnych kłopotów związanych z nagłymi wypadkami czy właśnie zachorowaniem na koronawirusa.

W czasie wycieczek solowych jesteśmy zdani na siebie. Korzystamy z wolności, ale też uczymy się odpowiedzialności. Samodzielna podróż to ważna lekcja
W czasie wycieczek solowych jesteśmy zdani na siebie. Korzystamy z wolności, ale też uczymy się odpowiedzialności. Samodzielna podróż to ważna lekcja życia. Photo by Drif Riadh on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Najbezpieczniejsze kraje dla samotnych turystek

Od ok. 2010 roku wiadomo, że kobiety dużo częściej decydują się na samotną podróż - wskazywały na to wyniki badań m.in. Forbesa, Harvard Business Review czy portalu booking.com. Kobiety, które decydują się na „solo travel” powinny mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo. Portal InsureMyTrip.com stworzył ranking najbezpieczniejszych miejsc do podróży dla kobiet.

Gdzie według InsureMyTrip podróżujące kobiety mogą czuć się bezpiecznie?

  1. Madryt (Hiszpania)
  2. Monachium (Niemcy)
  3. Lizbona (Portugalia)
  4. Vancouver (Kanada)
  5. Praga (Czechy)
  6. Kraków (Polska)
  7. Barcelona (Hiszpania)
  8. Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
  9. Wiedeń (Austria)
  10. Singapur (Singapur)

Więcej na temat rankingu i wymienionych miejsc przeczytacie w poniższym artykule:

Podróż solo. Twój bagaż to Twoja twierdza

Spakuj się rozsądnie – podróżowanie solo oznacza, że bagaż trzeba nosić samemu.

Oprócz zwykłego bagażu, który możesz zostawić w hotelu, skompletuj także swój „zestaw przetrwania”, czyli komplet rzeczy, które są Ci potrzebne w podróży i które chcesz mieć zawsze przy sobie. Noś go zawsze w podręcznym plecaku. Taki zestaw zapewni Ci komfort w każdym miejscu, do którego trafisz.

Dopasuj plan samodzielnego wyjazdu do swoich potrzeb i marzeń

Podróżowanie solo daje wielką swobodę wyboru kierunku i marszruty. Przed wyjazdem zastanów się, czego najbardziej Ci potrzeba.

Jeśli jesteś osoba towarzyską, zorganizuj sobie citybreak w którejś z wielkich metropolii słynących z bogatej oferty turystycznej i nocnego życia. Jeśli wolisz naturę, sprawdź, w którym parku narodowym wytyczono najpiękniejsze szlaki do wędrówek.
Gdy dobrze dopasujesz podróż do swoich potrzeb, Twoje pierwsze doświadczenie z turystyką solową będzie naprawdę niezapomniane.

Solo nie musi znaczyć drogo. Wynajmuj dzielone pokoje

Jeśli masz ochotę poznać nowych ludzi w podróży, a przy okazji zaoszczędzić nieco pieniędzy, rozważ wynajęcie apartamentu czy domku z kimś do spółki.

Airbnb coraz częściej oferuje dzielone noclegi, które dla wielu osób mogą stanowić dodatkową atrakcję. Hostel czy miejsce kempingowe nie zapewnią Ci luksusów, ale za to nie będziesz narzekać na brak towarzystwa, a to jest zawsze mile widziane, gdy podróżuje się solo po obcym kraju.,

Wyjazdy solowe na wakacje i urlopy to nowy trend, który w 2022 r. ma się jeszcze nasilić. Taki sposób zwiedzania świata daje większą elastyczność, ważną
Wyjazdy solowe na wakacje i urlopy to nowy trend, który w 2022 r. ma się jeszcze nasilić. Taki sposób zwiedzania świata daje większą elastyczność, ważną w czasach pandemii koronawirusa. Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Podróż na własną rękę i własny język

Kiedy podróżujesz samodzielnie, jesteś zdany na siebie. To dotyczy każdego aspektu podróżowania. Choć ten fakt może wydawać się niepokojący, to właśnie wolność i pełna swoboda decydowania o sobie, swoich planach i swoim dniu stanowią tak wielką atrakcję dla rosnącej rzeczy entuzjastów solowych podróży, wyjazdów, wakacji i urlopów.

Oczywiście, jeśli wybierasz się za granicę, powinieneś znać przynajmniej jako tako język kraju, który będziesz zwiedzać. Znajomość języka pozwoli Ci czerpać więcej z podróży, więcej zrozumieć i lepiej poznać obcą kulturę.

Wiele zależy od Twoich planów i zamierzeń. Język obcy wcale nie musi być opanowany perfekcyjnie, jeśli chcesz tylko odpoczywać na plaży, jeśli jednak planujesz wtopić się w nowe miejsce, zwiedzać z przewodnikiem i dużo zadawać się z tubylcami, komunikacja będzie odgrywała ważną rolę.

Językiem, w którym porozumiesz się w największej liczbie krajów świata, jest angielski. Bardzo popularny w rejonach egzotycznych i tropikalnych jest także hiszpański i francuski.

WAŻNE: przed samodzielnym wyjazdem warto sprawdzić, jak w danym języku brzmią podstawowe zwroty, np. „Proszę o pomoc”, „Gdzie jest toaleta” itp. Lista przydatnych zwrotów pomoże Ci załatwić najważniejsze i palące sprawy nawet w sytuacji, gdy nie znasz lokalnego języka, a nikt w pobliżu nie mówi w żadnym innym.

Podróżowanie solo, ale nie samotnie. Rozmawiaj z ludźmi

Kiedy podróżujesz solo, organizacja wyprawy zależy tylko od Ciebie. Ale w rozwiązywaniu codziennych problemów pomogą Ci inni ludzie.

Dlatego warto rozmawiać z mieszkańcami odwiedzanego kraju. Oni dadzą Ci najwięcej praktycznych wskazówek dotyczących miejsca do zatrzymania się, jedzenia, najciekawszych lokalnych sklepów, najlepszych plaż itp.

Zalety i wady podróżowania solo - co mówią turyści?

Na forach podróżniczych roi się od porad osób, które nie raz podróżowały samotnie. Większość z nich dostrzega ogromne plusy wyjazdu w takiej formie, jednak informuje też o minusach.

- Często jeżdżę sama. Objechałam w ten sposób Bałkany, a ostatnio wypuściłam w pojedynkę się poza Europę - do Jordanii. Nie mam wrażenia, że samotna podróż jest niebezpieczna, ludzie wszędzie bardzo chętnie pomagają, łatwiej nawiązuje się znajomości zarówno z innymi podróżnikami, jak i z miejscowymi. Więcej rzeczy się widzi, bo człowiek nie skupia się na rozmowie z towarzyszami podróży, lecz bardziej wyczula na otoczenie. No i nie ma problemu niedopasowania w podróży czy różnicy w upodobaniach. Sama decyduję, co chcę robić i zobaczyć - napisała Regina S., użytkowniczka forum goldenline.pl.

Jakie są minusy samotnego podróżowania według autorki wpisu? Okazuje się, że chodzi o droższe koszty noclegów i przejazdów taksówkami oraz brak kompana do rozmów. Ogólne wrażenia użytkowniczki są jednak pozytywne.

- Generalnie jednak nie ma się czego bać. Człowiek nigdy nie jest sam, jak nie chce. Ciągle ktoś zagaduje, chce pomóc, porozmawiać czy potowarzyszyć w drodze. Często nawet wolałabym pobyć sama w podróży, a jest o to trudno - dodaje pani Regina.

Swoimi przemyśleniami na forum podzieliła się także pani Karina, która na co dzień pracuje jako tłumacz przysięgły:

- Dużo podróżowałam sama. Nie mam nic przeciwko samotnym wyjazdom, ale zacznę od minusów:
- brak bliższej osoby, z którą podzielisz się wrażeniami a później będziesz wspominał przygody i doświadczenia
- jest za drogo żeby wypożyczyć samochód, nie podzielisz kosztów noclegu (choć spiąć np. w schroniskach nie ma to znaczenia)
- jeśli nie znajdziesz towarzystwa w drodze może być czasami smutno albo nudno
- są pewne miejsca, w które z powodów zdroworozsądkowych nie należy się samemu zapuszczać

Plusy:
- niezależność, sam decydujesz co, gdzie, kiedy, jak
- większa otwartość na ludzi, większa asymilacja, przez to pobyt bliżej kultury,
- nie ma sytuacji konfliktowych.

- Wolę podróżować z kimś bliskim - podsumowuje p. Karina - ale jeśli alternatywą dla samotnej podróży jest znoszenie kogoś za kim nie przepadam lub kogo nie znam, to jadę sama.

Samotne zwiedzanie jest wygodne, ale niektórym doskwiera brak bratniej duszy

Samodzielny wyjazd bez towarzystwa to okazja do poznawania świata z nowej perspektywy. Z drugiej strony - wielu turystów skarży się, że brak towarzystwa
Samodzielny wyjazd bez towarzystwa to okazja do poznawania świata z nowej perspektywy. Z drugiej strony - wielu turystów skarży się, że brak towarzystwa odbiera część radości z podróżowania. Photo by Tim Bogdanov on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Turyści, jeżdżący po świecie samotnie, często dostrzegają liczne wygody związane z takim stylem zwiedzania świata. Niemal każdy podkreśla jednak, że im szybciej podróżnik znajdzie sobie towearstwo, tym lepiej.

- Mnie również udało się zwiedzić kilka miejsc w pojedynkę. Rzeczywiście człowiek wykorzystuje w takiej sytuacji możliwości poznawania danego kraju do maksimum. Ale wielkim minusem jest to, że nie można podzielić się z nikim wrażeniami, na przykład kiedy podziwiasz zapierający dech w piersiach widok... Z drugiej strony, czasem zdarza się, że spotykasz w swojej samotnej podróży ludzi, którzy mają podobne plany poznawcze i bywa, że w ten sposób można coś wspólnie zrobić, po czym rozjechać się dalej, aby kontynuować swoją podróż - napisał jeden z forumowiczów.

- Ja podróżowałem samotnie w te wakacje. To była dość długa wyprawa, bo na miesiąc i to w dodatku na innym kontynencie. Mogę powiedzieć tylko tyle, że jeśli nie poznasz ludzi na miejscu to będzie Cię ogarniać pustka i poczucie, że mogłabyś ten czas spędzać z innymi optymistami podróży. Możesz zawsze pomyśleć o tym, aby poznać kogoś przez "coachsurfing" i nawet zatrzymać się u niego za free - napisała na forum netkobiety.pl inna internautka.

Wygląda więc na to, że jeśli zdecydujemy się na podróż solo, oprócz większych kosztów obawiamy się… samotności. Jeżeli jednak jesteście osobami komunikatywnymi, świat stoi przed Wami otworem - samotny wyjazd to czas na zawieranie nowych znajomości, przy jednoczesnym poczuciu swobody. Bardziej nieśmiałe osoby mogą potraktować to jako test i możliwość przełamania barier.

Walizka na miarę twojego urlopu

Zwiedzaj z innymi, poznawaj innych

Gdy masz ochotę pozwiedzać, dobrym pomysłem jest dołączenie do zorganizowanej wycieczki. Wtedy nie tylko poznasz lepiej okolicę dzięki lokalnemu przewodnikowi, ale też spotkasz na swojej drodze nowe osoby, które podobnie jak Ty postanowiły poświęcić swój czas i pieniądze na zwiedzanie. To potencjalne bratnie dusze, z którymi być może uda się zawrzeć bliższą znajomość!

Turystyka solowa tworzy okazje. Stawiaj przed sobą wyzwania

Chociaż wszyscy mamy dość gadania internetowych coachów o wychodzeniu ze strefy komfortu, akurat w przypadku podróży, zwłaszcza solowych, taki zabieg wyjdzie Ci na dobre.

Kiedy podróżujesz samodzielnie, nic ani nikt Cię nie krępuje i nie ocenia. Wykorzystaj to i spróbuj czegoś nowego, czego nigdy nie robisz w domu. Jeśli jesteś osobą nieśmiałą, pójdź na potańcówkę do klubu, a jeśli jesteś przyzwyczajony do luksusowych hoteli, zabaw się w zwiedzanie miasta tak, jakbyś nie miał grosza przy duszy i sprawdź, ile da się przeżyć i zobaczyć bez wydawania fortuny. Dużo jeździsz autem? W podróży korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo własnych nóg, itp. itd.

Gdy nie skupiamy się na rodzinie ani znajomych, całą uwagę poświęcamy nowemu miejscu i nowym ludziom. Podróżowanie solo to świetne rozwiązanie dla osób
Gdy nie skupiamy się na rodzinie ani znajomych, całą uwagę poświęcamy nowemu miejscu i nowym ludziom. Podróżowanie solo to świetne rozwiązanie dla osób chcących poznać nowy kraj i nasiąknąć jego kulturą. Photo by Austin Ban on Unsplash, zdjęcie liustracyjne

Solo na obcej ziemi. Zanurz się w lokalnym kolorycie

Kiedy trafiasz do niezwykłego miejsca, staraj się przede wszystkim doświadczyć tego, co jest w nim unikalne. Każdy kraj, region i miasto mają w sobie coś wyjątkowego – historię, kuchnię, święta i tradycje.

Postaraj się poznać te lokalne niezwykłości i wziąć w nich udział. Przydatna może okazać się wyszukiwarka lokalnych atrakcji i przeżyć, dostępna na Airbnb.

Podróż w pojedynkę pozwala na spontaniczność. Czasem warto się zgubić

Gdy zwiedzasz miasto, skorzystaj z wolności, jaką daje Ci podróżowanie solo i zbocz nieco ze szlaku najbardziej znanych atrakcji. Pobuszuj po mniej znanych uliczkach i placach, staraj się tylko unikać okolic cieszących się złą sławą.

Swobodna eksploracja miasta pozwoli Ci znaleźć miejsca, których być może nie ma w żadnym przewodniku – zaciszne parki, urocze knajpki, niszowe kluby, sklepy z rękodziełem itp. Podróżnicy często mówią, że kiedy zbaczasz ze szlaku, życie pisze najciekawsze historie.

Jedziesz solo? Nie spiesz się

Przy wszystkich atrakcjach i przygodach, jakie czekają na Ciebie w czasie solowej podróży, nigdy nie zapominaj, że Ty tu rządzisz.

To właśnie jest najlepsze w samodzielnym podróżowaniu. Nie spiesz się, nie stresuj i nie rób check-listy wszystkich atrakcji, które chcesz zobaczyć. Daj sobie czas, ciesz się chwilą i doceniaj wszystko, co spotyka Cię w solowej podróży.

Wyjazdy na wakacje i urlopy bez rodziny ani znajomych stają się coraz popularniejsze. Podróżowanie solo zapewnia niespotykaną swobodę. Przedstawiamy porady dla osób podróżujących samodzielnie i komentarze internautów, którzy już odbyli solowe wycieczki. Jakie są plusy i minusy podróżowania w pojedynkę?

Podróż solo: jak zorganizować bezpieczny wyjazd, zaoszczędzi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży