Polska bez auta: niezwykłe miejsca i atrakcje nad morzem i w górach, do których można się dostać bez samochodu. Pomysły na urlop i weekend

Emil Hoff
Emil Hoff
Weekend, urlop czy wakacje bez samochodu nie muszą oznaczać siedzenia w domu. Większość najciekawszych atrakcji Polski jest dostępna pasażerom pociągów i busów. Warto czasem zaplanować wycieczkę z przesiadką, by zrealizować podróżnicze marzenia. Prezentujemy poradnik: Polska bez samochodu, czyli najciekawsze miejsca i atrakcje na weekend, urlop lub wakacje, do których można dotrzeć bez własnego auta.Na zdjęciu: szlak na Giewont. Autorką zdjęcia jest Sława Pietrzyk. Na licencji CC BY 3.0.
Weekend, urlop czy wakacje bez samochodu nie muszą oznaczać siedzenia w domu. Większość najciekawszych atrakcji Polski jest dostępna pasażerom pociągów i busów. Warto czasem zaplanować wycieczkę z przesiadką, by zrealizować podróżnicze marzenia. Prezentujemy poradnik: Polska bez samochodu, czyli najciekawsze miejsca i atrakcje na weekend, urlop lub wakacje, do których można dotrzeć bez własnego auta.Na zdjęciu: szlak na Giewont. Autorką zdjęcia jest Sława Pietrzyk. Na licencji CC BY 3.0. Sława Pietrzyk, CC BY 3.0, zdjęcie ilustracyjne
Nie trzeba mieć własnego samochodu, ani nawet wynajmować cudzego, by zwiedzać Polskę i docierać do jej najciekawszych atrakcji. Urlop nad morzem, w górach, na Mazurach czy weekendowe wypady do pięknych i niezwykłych miast naszego kraju nie muszą wiązać się z wydatkami na paliwo i długimi godzinami stania w korkach. Polskę można zwiedzać także dzięki pociągom i autobusom, a odrobina planowania wystarczy, by nawet bez samochodu dostać się do najbardziej niezwykłych miejsc w kraju. Zapraszamy do poradnika: jak zwiedzać Polskę bez samochodu w weekend lub na urlopie?

Spis treści

Weekend czy urlop bez samochodu? Oszczędność pieniędzy i własnych nerwów

Wypoczynek w 2022 r. wyróżnia się pod wieloma względami. To pierwszy sezon turystyczny po zakończeniu pandemii koronawirusa i choć powinniśmy się cieszyć ze zniesienia covidowych restrykcji, humory turystom psuje galopująca inflacja i wysokie ceny paliwa.

Powszechna drożyzna skłania wielu do zmiany turystycznych przyzwyczajeń. Dotyczy to zwłaszcza podróżowania własnym samochodem, które staje się z dnia na dzień coraz droższe.

Coraz więcej osób szuka sposobów na spędzenie wakacji, urlopu albo chociaż weekendu poza domem bez samochodu, bez płacenia za drogą benzynę i męczenia się za kierownicą przez wiele godzin jady lub stania w korkach. Wielu Polaków nie ma też własnego auta, a chciałoby mimo wszystko nieco pozwiedzać.

Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik: Polska bez samochodu. Jak zwiedzać kraj, nie wydając fortuny na benzynę, kupno albo wynajem samochodu?

Wycieczki po Polsce pociągiem lub autobusem

Okazuje się, że bez samochodu także można zwiedzać Polskę i dotrzeć do miejsc, które zawsze pragnęło się zobaczyć. Wymaga to nieco większego wysiłku logistycznego, ale lepiej spędzić więcej czasu na planowaniu wycieczki, by faktycznie ją zrealizować, niż przestraszyć się rozkładów jazdy i zrezygnować z wyprawy.

By odwiedzić ciekawe miejsca i atrakcje Polski w weekend czy urlop bez samochodu, trzeba będzie zdać się na pociągi i autokary. W tym poradniku nie proponujemy dalekich wypraw pieszych czy rowerowych, choć oczywiście jednoślady i własne nogi to także sprawdzone środki komunikacji.

W Polsce niemal wszędzie można się dostać właśnie dzięki dwóm środkom transportu: pociągom i autobusom (lub autokarom).

 • Pociąg to sprawdzony sposób na dotarcie do niemal wszystkich znaczniejszych polskich miast. W szczytach sezonu turystycznego PKP często wrowadza dodatkowe połączenia do najpopularniejszych kurortów.
 • Autobusy miejskie, podmiejskie i regionalne wożą z kolei pasażerów do mniejszych miasteczek i wsi. Właśnie w takich miejscach znajduje się wiele regionalnych zabytków i atrakcji, jak zamki i pałace, muzea i skanseny, a nawet duże parki rozrywki. Wprawdzie przystanek autobusowy nie zawsze znajduje się blisko naszej docelowej atrakcji, ale pokonanie kawałka trasy piechotą nie powinno przerażać żadnego zapalonego turysty.
Współczesne pociągi są szybsze i wygodniejsze niż kiedyś, a internetowe wyszukiwarki pozwalają łatwo znaleźć połączenie z wybraną miejscowością, a nawet
Współczesne pociągi są szybsze i wygodniejsze niż kiedyś, a internetowe wyszukiwarki pozwalają łatwo znaleźć połączenie z wybraną miejscowością, a nawet zaplanować przesiadki, jeśli żaden pociąg nie dociera na miejsce bezpośrednio. Andrzej Banas / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Atrakcje w Polsce nawet bez samochodu. Wymarzone miejsca za cenę przesiadki

Jeśli odpowiednio dobierzemy połączenie kolejowe, a potem autobusowe, będziemy mogli dostać się niemal do każdego miejsca i każdej turystycznej atrakcji w Polsce, od nadmorskich plaż po górskie hale, od średniowiecznych zamków po najciekawsze muzea, od szumiących lasów po największe parki rozrywki.

Na przykład nie da się dojechać z Warszawy prosto do Wieliczki bez samochodu. Nie ma jednak problemu ze znalezieniem połączenia kolejowego z Warszawy do Krakowa, a z Krakowa do Wieliczki możemy dojechać zarówno koleją podmiejską, jak i jednym z kilku prywatnych busów.

W praktyce często tylko jedna przesiadka może dzielić turystę od realizacji jego marzeń o odwiedzeniu jakiegoś miejsca czy atrakcji. Dlatego nie należy się zrażać, planując łączoną wycieczkę kolejowo-autobusową czy jazdę z przesiadkami. W ten sposób można zwiedzić niemal całą Polskę bez samochodu.

Czytaj też: Co robić w Polsce jesienią? TOP 28 pomysłów na wycieczki, zabawy i atrakcje dla całej rodziny, od górskich szlaków po nawiedzone zamki

W Polskę koleją? Nie taki pociąg straszny

Jeśli dawno nie jechaliście pociągiem, warto powiedzieć, że warunki jazdy bardzo się ostatnio poprawiły. Wagony są coraz wygodniejsze, pociągi coraz szybsze, a więc i komfort podróżowania koleją jest większy niż przed laty.

Podobnie sprawa się ma z autobusami – poza podmiejskimi PKS-ami polskie miasta i wsie łączy dziś gęsta sieć prywatnych linii autobusowych, których właściciele starają się możliwie dogodzić pasażerom, by przekonać ich do częstszego korzystania ze swoich usług.

Pociąg i autobus to obecnie całkiem wygodny środek transportu w rozsądnej cenie. Jeśli planujecie wybrać się w wakacje czy urlop nad morze albo w góry, lub też chcecie wyrwać się gdzieś poza miasto na weekend lub urządzić sobie krótki city break z drugą połówką lub dziećmi, najczęściej Wasze plany da się wygodnie zrealizować, korzystając z oferty kolei i połączeń autobusowych.

Chętni mogą nawet wybrać się na wycieczkę objazdową autokarem. Takie wycieczki to ciekawy sposób na spędzenie weekendu czy kilkudniowego urlopu na zwiedzaniu
Chętni mogą nawet wybrać się na wycieczkę objazdową autokarem. Takie wycieczki to ciekawy sposób na spędzenie weekendu czy kilkudniowego urlopu na zwiedzaniu kraju wzdłuż najciekawszych szlaków tematycznych, jak np. Szlak Architektury Drewnianej czy Zamków Gotyckich. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Wycieczkę bez samochodu warto dobrze zaplanować

Organizowanie wyjazdów urlopowych czy weekendowych do najciekawszych miejsc w Polsce jest nie tylko możliwe, ale staje się coraz łatwiejsze. Mimo to planowanie podróży, czasem z przesiadkami, nadal wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli jednak chcecie lub musicie zwiedzać Polskę bez samochodu, odrobina planowania to mała cena za możliwość realizacji turystycznych marzeń.

Organizacja wakacji, urlopu czy zwykłego weekendu w Polsce bez samochodu nie jest wcale przesadnie skomplikowana. Wyszukiwarki połączeń kolejowych i autobusowych pozwalają szybko zidentyfikować najkorzystniejsze, tzn. najkrótsze trasy, prowadzące najbliżej miejsc, które planujemy zwiedzić.

Swoją wyszukiwarkę online mają PKP. Połączenia i rozkłady jazdy można znaleźć także na popularnych portalach, jak koleo.pl, portalpasazera.pl, podróżnik.pl czy rozkłady.com.pl. Wyszukiwarki mają ważną zaletę: pozwalają szybko zidentyfikować przesiadki i w ten sposób zaplanować podróż nawet z miejsc, które nie mają bezpośredniego połączenia z wybranym przez nas dworcem.

Jeśli macie zaufanie do ludzi i nie przeszkadza wam podróżowanie z obcymi, możecie wypróbować wyszukiwarkę Blablacar francuskiego pomysłu, która wynajduje połączenia samochodowe lub autobusowe dla mniejszych lub większych grup podróżnych, udających się w to samo miejsce.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera

Na co zwracać uwagę, planując wycieczkę bez samochodu?

Jeśli planujecie wybrać się gdzieś w Polskę pociągiem lub autobusem, jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, poza ceną biletu oczywiście:

 • Czas jazdy: jeśli macie do dyspozycji tylko weekend, wybierzcie miejsce, do którego da się dotrzeć pociągiem lub autobusem w możliwie krótkim czasie, by nie stracić go zbyt wiele na siedzenie w przedziale. Rozkłady jazdy pociągów i autobusów podają orientacyjny czas trwania przejazdu. Wiele pociągów ma wagony sypialne. Jeśli więc wykupimy bilet na miejsce z tzw. kuszetką, możemy zaplanować nocną podróż, tak by rano już być na miejscu.
 • Przesiadki: to zwykła część podróżowania pociągiem lub autobusem, zwłaszcza jeśli chcemy dostać się w miejsce położone z dala od większych miast. Czasem wyszukiwarki połączeń znajdą nam przesiadkę, czasem będzie trzeba wyszukać ją samodzielnie. Jeśli zaplanujecie podróż z przesiadką, pilnujcie, by jej nie przegapić – to newralgiczny punkt planu podróży, a ominięcie przystanku może pokrzyżować weekendowe plany.
 • Termin: podobnie jak w przypadku podróży lotniczych, koleje i autobusy często faworyzują pasażerów, którzy decydują się na podróż z wyprzedzeniem. Im wcześniej wykupimy bilet, tym większą zniżkę możemy dostać.
W Polsce działa wielu prywatnych przewoźników, których autobusy docierają do miast, miasteczek i wiosek w całym kraju. Odpowiednie zaplanowanie podróży,
W Polsce działa wielu prywatnych przewoźników, których autobusy docierają do miast, miasteczek i wiosek w całym kraju. Odpowiednie zaplanowanie podróży, połączenie wycieczki koleją i autobusem, umożliwia zwiedzania niemal każdego zakamarka Polski bez samochodu. Jacek Smarz / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Gdzie nad morze bez samochodu?

Turyści, wybierający się nad morze, na szczęście nie muszą się martwić ani wysokimi cenami benzyny, ani brakiem własnego samochodu. Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz niektóre inne nadmorskie kurorty są dobrze skomunikowane z resztą Polski za pomocą kolei. Dodatkowo w okresie wakacji uruchamiane są sezonowe połączenia (często wieczorne), które umożliwiają transport większej liczby pasażerów do większej liczby stacji.

 • Trójmiasto. Można się tu dostać pociągami z niemal każdego zakątka Polski. Z Warszawy pociąg Pendolino jedzie nad Bałtyk ok. 3 godziny.
 • Hel. Jest połączony stałą linią kolejową z Gdynią.
 • Ustka. Latem do Ustki dojeżdżają pociągi z wielu miast, w tym z Warszawy, Katowic, Krakowa, Poznania i Łodzi. Pociąg „Słoneczny” z Warszawy jest sezonowy, kursuje do końca sierpnia.
 • Kołobrzeg. Dojeżdżają tu pociągi, a nawet liczne autobusy np. z Poznania, Warszawy i Lublina (w weekendy nocny pociąg)
 • Świnoujście: miasto można osiągnąć koleją np. z Krakowa, Poznania i Przemyśla, a także ze Szczecina
 • Międzyzdroje: pociągi kursują z Warszawy, Krakowa, Poznania, Szczecina i Świnoujścia
 • Władysławowo: kursują tu bezpośrednie pociągi z Warszawy, Krakowa czy Lublina
 • Łeba: można podjechać pociągiem z Gdyni i Lęborka
 • Mielno: do popularnego kurortu kursują pociągi i autobusy z Koszalina

Gdzie w góry bez samochodu? W Tatry, Karkonosze, Sudety i Beskidy dowiozą Was pociągi i busy

Także polskie góry można zwiedzać bez własnego samochodu.

Tatry
Zakopane jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju siecią kolejową, nie brak też połączeń autobusowych – prywatni przewoźnicy chętnie wożą turystów do Zakopanego z Krakowa, a pokonanie trasy najczęściej zajmuje im nawet mniej czasu, niż pociągom.

Z dworca w Krakowie można wsiąść w autobus, wiozący pasażerów do najważniejszych atrakcji gór, omijając Zakopane. Dzięki temu można się szybko dostać busem np. nad Morskie Oko lub do Kuźnic, gdzie zaczynają się szlaki do najpiękniejszych miejsc w górach, w tym Doliny Kościeliskiej i Hali Gąsienicowej. Stąd też rusza kolejka linowa na Kasprowy Wierch i zaczyna się pieszy szlak na Giewont.

Karkonosze
Jeśli od Tatr wolicie Karkonosze, to wiele pociągów dowiedzie Was do Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry, z której można też złapać autobus do Karpacza (tamtejsza stacja kolejowa jest obecnie nieczynna).

Sudety wokół ziemi kłodzkiej
Wiele atrakcji oferują także góry i pogórza ziemi kłodzkiej. Do Kłodzka kursują pociągi z większych miast, jak Warszawa czy Wrocław, są też połączenia z mniejszymi, np. Kudową-Zdrój, Jelenią Górą czy Legnicą.

Beskid Sądecki
To pasmo można zwiedzać z kilku miejscowości, spiętych linią kolejową, na czele z Krynicą-Zdrojem. Można do niej dojechać pociągiem z Krakowa przez Nowy Sącz. Wygodne połączenia w samym Beskidzie działają jednak tylko w weekendy.

Beskid Śląski i Żywiecki
Te góry można wygodnie zwiedzać bez samochodu, dzięki gęstej siatce połączeń Kolei Dolnośląskich. Główny węzeł znajduje się oczywiście w Katowicach, za to stacji jest wiele, nawet w mniejszych miejscowościach, co pozwala szybko dotrzeć w pobliże nawet mniej znanych miejsc, by potem dojść do celu piechotą.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie