Wakacje w kamperze. Cena wynajmu kampera, opłaty kempingowe, tanie wypożyczalnie i kempingi. Praktyczny poradnik dla turystów

Emil Hoff
Emil Hoff
Próbowaliście już podróżować kamperem? Wakacje czy urlop za kółkiem samochodu turystycznego to niepowtarzalna okazja do zwiedzania Polski i świata. Ile kosztuje wynajem kampera, gdzie znaleźć kempingi, jak oszczędzić na podróży? Przedstawiamy poradnik: wakacje w kamperze. Wynajem, wypożyczalnie, ceny i sposoby na oszczędności.
Próbowaliście już podróżować kamperem? Wakacje czy urlop za kółkiem samochodu turystycznego to niepowtarzalna okazja do zwiedzania Polski i świata. Ile kosztuje wynajem kampera, gdzie znaleźć kempingi, jak oszczędzić na podróży? Przedstawiamy poradnik: wakacje w kamperze. Wynajem, wypożyczalnie, ceny i sposoby na oszczędności. LarisaBlinova, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
W okresie pandemii COVID-19 spędzanie wakacji i urlopów w samochodzie turystycznym – kamperze – bardzo zyskało na popularności. Kamper daje poczucie wolności, ale czy pozwala oszczędzić pieniądze na wakacjach? Ile kosztuje wynajem kampera, na co zwracać uwagę, wynajmując samochód, jakie koszty wiążą się z postojem na kempingu? Czy w samochodzie turystycznym można nocować wszędzie, gdzie się chce? Przygotowaliśmy dla Was praktyczny informator: Wakacje w kamperze – ceny, wypożyczalnie, kempingi i porady, jak oszczędzić na urlopie za kółkiem.

Spis treści

Kamper: co to jest i do czego służy?

Kamper to samochód kempingowy, specjalnie dostosowanym do potrzeb turystów, tak by zapewnić im na szlaku miejsce do wypoczynku. To ruchoma sypialnia, czasem dość spartańska, ale często wyposażona w dodatkowe wygody. Przeciętny kamper może przewozić od czterech do pięciu osób.

Kamper to rozwiązanie dla osób planujących dłuższe wyjazdy w teren, ceniących sobie swobodę, niezależność, wolność wyboru i zmieniania trasy, bez konieczności stawiania się o wyznaczonej porze w zarezerwowanym wcześniej hotelu na określoną liczbę nocy.

Kampery coraz popularniejsze w Polsce

Podróżowanie kamperem to trochę wygoda, trochę hobby, trochę styl życia. W USA, gdzie wielkie przestrzenie i kultura samochodowa zachęcają do spędzania wakacji za kółkiem, zarejestrowanych jest aż 9 mln kamperów. W Europie prym wiodą Niemcy, gdzie co roku sprzedaje się ok. 100 tys. kamperów.

Kampery stają się też coraz bardziej popularne w Polsce. Zarejestrowanych jest dziś u nas ponad 21 tys. samochodów turystycznych, a liczba nowych rejestracji rośnie z roku na rok. Poczucie swobody, jakie daje samochód kempingowy, jest w cenie zwłaszcza w sezonie 2022, gdy koszty wypoczynku w hotelu mogą odstraszać część urlopowiczów.

Kampery, czyli samochody turystyczne, stają się coraz popularniejsze w Polsce. Na zdjęciu: targi kamperów w Poznaniu, 2018.
Kampery, czyli samochody turystyczne, stają się coraz popularniejsze w Polsce. Na zdjęciu: targi kamperów w Poznaniu, 2018. Grzegorz Dembinski / Polska Press

Czy kamper to oszczędność? Praktyczny przewodnik dla turystów

Ale czy rzeczywiście kamper pozwala oszczędzić pieniądze. Ile kosztuje wynajem kampera? Na co zwracać uwagę, wybierając samochód turystyczny? Gdzie w Polsce znaleźć darmowe lub tanie miejsca na kemping?

Na te i więcej pytań odpowiadamy w naszym przewodniku: Kamper na wakacje 2022. Ceny wynajmu, wypożyczalnie, tanie kempingi.

Zabierz ze sobą świeże jedzenie i picie

Materiały promocyjne partnera

Informacje praktyczne o kamperach. Jak wynająć samochód turystyczny?

Jakie prawo jazdy jest potrzebne do jazdy kamperem?

Kamperem ważącym do 3,5 t może jeździć każdy posiadacz prawa jazdy kat. B. Na cięższe samochody turystyczne wymagane jest prawo jazy kat. C.

Jakie są wymagania wobec kierowców wynajmujących kampera?

Firmy wynajmująca kampery często stawiają dodatkowe wymagania klientom. Np. kierowca musi mieć ukończone 25 lat i posiadać prawo jazdy od określonego czasu. To dlatego, że kierowanie kamperem bardzo różni się od jazdy zwykłym samochodem osobowym i wymaga większej wprawy.

Wynajem kampera – na co zwrócić uwagę?

Kiedy już zdecydujemy się na wynajem kampera, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, nim podpiszemy umowę. Sprawdzić należy przede wszystkim:

 • Samego kampera. Warto się upewnić, co ma na wyposażeniu (czy jest np. lodówka i kuchenka turystyczna, apteczka samochodowa, trójkąt ostrzegawczy, krzesła i stolik, pościel itp.).
 • Samą umowę. Należy ją dokładnie przeczytać i poprosić o wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii.
 • Zakres usług. Warto sprawdzić, czy podana cena zawiera podatek VAT, czy został nałożony dzienny limit kilometrów do przejechania, czy jest możliwy zwrot kampera w innym miejscu niż to, w którym został wypożyczony. Ważną kwestią jest opłata serwisowa za uzupełnienie płynów eksploatacyjnych samochodu, butli z gazem, zbiornika z czystą wodą. Należy się upewnić, czy została wliczona w cenę wynajmu.
 • Wysokość kaucji. Kaucja zostanie zablokowana na koncie bankowym aż do zwrotu kampera w oznaczonym terminie. Warto też sprawdzić, w jakim stanie kamper powinien zostać zwrócony. Najczęściej wymaga się pełnego baku, naładowanych butli z gazem, napełnionego zbiornika z wodą, opróżnionego zbiornika na szarą wodę.
 • Stan techniczny kampera. Im młodszy, tym sprawniejszy. Dobrze, by kamper wyposażony był w kamerę cofania i klimatyzację. Zwróćcie także uwagę na moc silnika i rodzaj skrzyni biegów.
 • Ubezpieczenie. Warto sprawdzić, jakie dokładnie szkody pokrywa ubezpieczenie kampera. Najlepsze ubezpieczenia nie wymagają wkładu własnego.
Kamper daje poczucie swobody. Można wybrać miejsce postoju i noclegu, przemieszczać się wedle uznania i zwiedzać kraj. Na zdjęciu: wystawa kamperów na
Kamper daje poczucie swobody. Można wybrać miejsce postoju i noclegu, przemieszczać się wedle uznania i zwiedzać kraj.

Na zdjęciu: wystawa kamperów na Targach World Travel Show w Warszawie, 2018. Szymon Starnawski / Polska Press

Wynajem kampera. Koszty wakacji za kółkiem

Wakacje lub urlop z noclegami w kamperze zamiast w kurorcie, hotelu czy pensjonacie, pozwalają przeżyć przygodę, a do tego zaoszczędzić, choć to drugie niestety nie zawsze.

Co składa się na cenę wakacji w kamperze?

Wynajem kampera. Samochody turystyczne wynajmowane są najczęściej na doby, często na określoną minimalną ilość dni, np. 14. Opłata różni się w zależności od sezonu. W sezonie wysokim – od końca czerwca do końca sierpnia – wynajem jest najdroższy, w sezonie niskim od marca do kwietnia i od października do listopada jest najtaniej. Wiele firm nie wynajmuje kamperów na zimę.

Kaucja zwrotna. Kampery często wynajmowane są po wpłaceniu kaucji, która zostanie zwrócona turyście po bezpiecznym odstawieniu samochodu do właściciela. Kaucja zwrotna może być ustaloną kwotą lub częścią ceny za wynajem.

Cena paliwa. W sezonie 2022 główną bolączką wszystkich turystów, poruszających się własnymi samochodami, są ceny paliwa. Kampery palą przeciętnie ok. 10-15 l na 100 km. Niestety, nie można na to wiele poradzić, najwyżej wybrać samochód, który mniej pali, lub mniejszą odmianą kampera – kampervan.

Opłaty drogowe. Jak wiadomo, podróżowanie po polskich drogach nie zawsze jest darmowe. Z wielu dróg można skorzystać tylko po uiszczeniu opłaty. Umiejętne zaplanowanie trasy pozwala jednak w pewnej mierze obniżyć koszty opłat drogowych.

Opłaty za kemping. Turyści najczęściej wykorzystują kampery do podróżowania po kraju od kempingu do kempingu. Na polach kempingowych czekają na nich wygodne miejsca do parkowania, często także łazienki, w których można się odświeżyć, czasem stołówka lub restauracja. Od tego, ile wygód oferuje dany kemping, zależy opłata kempingowa. W Polsce można znaleźć sporo dość tanich kempingów i miejsc, gdzie można zatrzymać się kamperem bez żadnych opłat.

Wyżywienie. Jak na każdej wycieczce, wyzwaniem dla portfela turysty może być wyżywienie. Podróżowanie kamperem skłania jednak, a wręcz wymusza pewne oszczędności. Skoro już biwakujemy na kempingu i spędzamy większość dnia, zwiedzając okoliczne atrakcje, raczej nie wydamy majątku na wystawny lunch w drogim hotelu.

Niektóre kampery są proste i spartańskie, inne luksusowe. Wszystkie zapewniają turystom miejsce na nocleg w trasie. Na zdjęciu: targi kamperów w Poznaniu,
Niektóre kampery są proste i spartańskie, inne luksusowe. Wszystkie zapewniają turystom miejsce na nocleg w trasie. Na zdjęciu: targi kamperów w Poznaniu, 2019 Waldemar Wylegalski / Polska Press

Ile kosztuje wynajem kampera w Polsce?

Cena wynajmu kampera i kaucja zwrotna zależą od sezonu, konkretnego samochodu i konkretnej wypożyczalni. Im większy i bardziej luksusowy kamper, tym droższy wynajem. Dobra wiadomość jest taka, że w kamperze zmieści się najczęściej od 4 do 5 osób, więc koszty można rozłożyć między uczestników wycieczki.

Przykładowe ceny wynajmu kamperów w różnych wypożyczalniach:

 • MotorHome, przeciętna cena za dobę w sezonie wysokim 695 zł, kaucja 5000 zł, minimalny czas wynajmu 14 dni, limit dzienny 400 km. Można także znaleźć tańsze oferty, np. 7 dni za 3815 zł.
 • Camptoo, 5-osobowy fiat ducato na tydzień w lipcu 4100 zł, kaucja 4000 zł.
 • CarGo!, wynajem kampera w sezonie wysokim na min. 7 dób, cena między 490-790 zł za dobę w zależności od samochodu, kaucja 4000 zł. Szeroka oferta pojazdów.
 • Centrum caravaningowe Wadowscy, kamper dla dwóch dorosłych i dziecka 371 zł za dobę. Wiele pojazdów do wyboru w różnych cenach.
 • Tanie kamperowanie, w sezonie wysokim 700 zł za dobę z możliwością dokupienia dodatkowych usług, np. namiot 450 zł, komplet naczyń 90 zł, kaucja 5000 zł.

Na portalu polskicaravaning.pl znajdziecie przydatną mapę wypożyczalni kamperów.

Dodaj firmę
Logo firmy Stowarzyszenie Polska Grupa Caravaningowa
Poznań, GŁOGOWSKA 10 / 508
Autopromocja

Kamperem po kraju. Opłata kempingowa, tanie kempingi w Polsce

Kamper to wygodny pojazd turystyczny, ale gdzie właściwie można z niego korzystać? Czy nocowanie w kamperze na postoju w lesie jest legalne? Czy można biwakować gdzieś na polu? Odpowiedzi poniżej.

Gdzie można biwakować i parkować kamperem?

Biwakowanie w kamperze dozwolone jest na polach kempingowych. Są one wyposażone w odpowiednie media i przewody umożliwiające np. opróżnianie kaset toaletowych.

Parkowanie bez biwakowania dozwolone jest wszędzie tam, gdzie nie ma wyraźnego zakazu i gdzie pojazd nie blokuje drogi innym samochodom.

Czy można spać w kamperze poza wyznaczonym kempingiem?

Tylko wtedy, gdy z powodu zmęczenia dalsza jazda może być niebezpieczna. Innymi słowy, kamperem można poruszać się po Polsce tak jak zwykłym samochodem osobowym, ale w pełni legalne biwakowanie i nocowanie dozwolone jest na kempingach.

Możemy jednak nocować w kamperze np. na czyimś polu, o ile właściciel wyrazi zgodę. Zdarza się, że właściciele restauracji udostępniają parking kamperom po zamówieniu posiłku.

W Polsce jak grzyby po deszczu powstają pola kempingowe. Właściciele kamperów mogą w takich miejscach naładować akumulatory, opróżnić kasety toaletowe,
W Polsce jak grzyby po deszczu powstają pola kempingowe. Właściciele kamperów mogą w takich miejscach naładować akumulatory, opróżnić kasety toaletowe, uzupełnić zapasy wody, a przede wszystkim - wypocząć na łonie natury. Na zdjęciu: kemping Tramp pod Toruniem, 2017. SłAwomir Kowalski / Polska Press

Opłata kempingowa. Ile kosztują wakacje w kamperze?

Za pobyt na polu kempingowym najczęściej trzeba uiścić opłatę kempingową, która pokrywa koszty mediów. Opłata wynosi najczęściej między 30 a 50 zł za dobę. Czasem doliczane są także opłaty za podpięcie prądu i pogłówne – opłata za liczbę pasażerów.

Przykładowo, jeśli podróżujemy kamperem w piątkę i zatrzymaliśmy się na kempingu gdzieś nad morzem, koszty mogą wyglądać np. tak:

 • Kamper – 36 zł za dobę
 • Osoba – 20 zł za dobę
 • Prąd – 16 zł za dobę
 • Opłata miejscowa od osoby – 2,50 zł za dobę
 • Razem: 154,50 za dobę. Dzieląc przez wszystkich uczestników wycieczki otrzymujemy koszt kempingu wynoszący 30 zł 90 gr od osoby za dobę.

Mapa kempingów w Polsce

Portal polskicaravaning.pl udostępnia dokładną mapę pól kempingowych w całej Europie. Dzięki niej możecie łatwo znaleźć kempingi blisko atrakcji, które chcecie odwiedzić i na całej trasie podróży. Po kliknięciu pinezki wyświetlą się informacje o danym kempingu i adres strony internetowej, na której można sprawdzić cennik.

Gdzie znaleźć pola kempingowe w Polsce? Oto kilka przykładów:

 • Nad morzem: Kemping Morski w Ustce (kamper 25 zł/doba, osoba 13 zł/doba), kemping Leśny w Łebie (kamper 50 zł/doba, osoba 20 zł/doba, prąd 20 zł/doba), kemping Korab w Dziwnowie, kemping Baltic w Kołobrzegu, kemping Mielenko w Mielnie, kemping Anker we Władysławowie, kemping Helkamp w Helu.
 • Góry, okolice Zakopanego: Parking Widokowy dla Kamperów Gubałówka, Camping Zakopane Willa Skoczek (kamper 30 zł/doba, osoba 17 zł/doba), Kemping Pod Krokwią (kamper 50 zł/doba, osoba 12 zł/doba), Kamping Harenda (kamper 30 zł/doba, osoba 15 zł/doba).
 • Bieszczady: Camping PTTK w Ustrzykach Górnych (ceny do negocjacji, 7 nocy w domku ok. 460 zł od osoby), Kemping Górna Wetlinka (kamper 60 zł/doba, osoba 13 zł/doba)
 • Kotlina Kłodzka: Kemping Na Stoku Twierdzy w Kłodzku (kamper 20 zł/doba, osoba 15 zł/doba), kemping Wichrowe Wzgórza w Międzygórzu (za kamper do negocjacji, za osobę 15 zł/doba).
Kempingi pobierają od turystów opłaty, najczęściej dobowe, za kamper i każdego z jego pasażerów. Na zdjęciu: kemping AWF we Wrocławiu, 2015.
Kempingi pobierają od turystów opłaty, najczęściej dobowe, za kamper i każdego z jego pasażerów. Na zdjęciu: kemping AWF we Wrocławiu, 2015.
Weronika Skupin / Polska Press Grupa

Wakacje w kamperze „na dziko”

Użytkownicy portalu polskicaravaning.pl dzielą się na bieżąco ulubionymi miejscami postojowymi, w których można zatrzymać się w drodze na kemping lub od biedy przespać w podróży.

Powstała wygodna mapa „miejscówek”, czyli darmowych lub niemal darmowych miejsc postojowych w Polsce, w których można zatrzymać się kamperem na postój i na noc, z reguły jednak pozbawionych mediów i wygód kempingu z prawdziwego zdarzenia.

Uwaga! Należy czytać komentarze pod wpisami o „miejscówkach” – internauci podają w nich przydatne informacje, np. ostrzeżenia, że w danym miejscu wprowadzono opłaty lub zmieniło się w teren prywatny, albo że nocowanie w kamperze może nie spodobać się lokalnym służbom porządkowym.

Przykładowe postoje dla kamperów w Polsce

Przykładowe miejsca w Polsce, w których można zatrzymać się kamperem:

 • Nad morzem: parking płatny 10 zł za noc 2 km na wschód od Międzyzdrojów, postój na parkingu strzeżonym blisko Ustki płatny 3,50 zł za godzinę lub 25 zł za noc, postój koło bunkrów przy Jastarni
 • Zakopane i okolice: Parking przy Morskim Oku, płatny 35 zł.
 • Bieszczady: postój w Stuposianach blisko Procisna, miejsce nad Wetliną między Smerkiem a Kalnicą
 • Kotlina Kłodzka: parking u podnóża Twierdzy Kłodzko, bezpłatny parking przy wyjeździe z Międzygórza, miejsce postojowe przy Marianówce, postój na szczycie podjazdu koło Siennej, postój w Lądku Zdroju przy ul. Lipowej obok wzgórza kaplicznego.

Przydatną mapę pól namiotowych i kempingów w Polsce znajdziecie także na portalu pola-namiotowe.info.pl.

Niektóre kampery przypominają małe apartamenty hotelowe. Samochody o masie do 3,5 t mogą być prowadzone przez posiadaczy prawa jazdy kat. B. Na zdjęciu:
Niektóre kampery przypominają małe apartamenty hotelowe. Samochody o masie do 3,5 t mogą być prowadzone przez posiadaczy prawa jazdy kat. B. Na zdjęciu: targi kamperów w Poznaniu, 2019 Waldemar Wylegalski / Polska Press

Jak oszczędzić w czasie wycieczki kamperem?

Jak widać z powyższych zestawień, koszt wynajmu kampera w przeliczeniu na wszystkich uczestników wycieczki może okazać się dość atrakcyjny i nawet w sezonie 2022 nieco mniejszy od tego, co trzeba by zapłacić za nocowanie w hotelu.

Oczywiście, kamper nie zapewnia tylu wygód, co kurort, a jeśli zamierzamy dużo nim jeździć, koszty paliwa podniosą ogólną cenę urlopu lub wakacji. Rodziny z dziećmi nie mogą też liczyć na podział kosztów między wszystkich uczestników wycieczki. Dodatkowym kosztem, choć zwrotnym, jest kaucja, która najczęściej wynosi między 4 a 5 tys. zł.

Obecnie wśród ekspertów i entuzjastów kamperów i caravaningu przeważą opinia, że kamperem nie wyrusza się w podróż po to, by oszczędzić. Przy obecnych cenach paliwa raczej nie należy liczyć na to, że uda nam się spędzić urlop w kamperze istotnie taniej niż w hotelu w popularnej miejscowości wypoczynkowej nad morzem czy w górach. Podróżowanie kamperem jest inną formą wypoczynku i rekreacji, ale niekoniecznie tańszą od tradycyjnych wczasów.

Jeśli jednak chcielibyście nieco oszczędzić na wynajmie kampera, jest i na to kilka sposobów. By podratować budżet, można np.:

 • Korzystać z usług mniejszych firm lub wynajmować samochody od prywatnych właścicieli. Ogłoszenia o wynajmie kamperów można znaleźć np. na portalach OLX.pl i Otomoto.pl.
 • Oszczędzić na wyżywieniu. Zamiast wydawać pieniądze na wystawne posiłki w restauracjach, można zadowolić się lokalną gastronomią lub gotować samodzielnie na sprzęcie kempingowym.
 • Wybierać tanie lub wręcz darmowe kempingi.

Źródła: polskicaravaning.pl, pola-namiotowe.info.pl, camptoo.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży