Wakacje w Zakopanem wciąż bardzo drogie – ceny wypoczynku mogą przerazić. Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Zakopane to jedna z najchętniej odwiedzanych destynacji w Polsce. Co roku spotkać tam można miliony turystów z kraju i nie tylko, którzy podziwiają wysokogórskie krajobrazy i radośnie korzystają z udogodnień tego urokliwego miasta. Sprawdziliśmy, jak przygotować się na wakacje w Zakopanem - czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina?

Spis treści

Wakacyjny wyjazd do Zakopanego. Na co się przygotować?

Tatry przyciągają turystów z wielu zakątków świata
Turyści podczas wspinaczki na Kasprowy Wierch. Lukasz Bobek / Polska Press / Archiwum

Zakopanego jako atrakcyjnej lokalizacji turystycznej nie trzeba nikomu przedstawiać. Turystów, którzy uwielbiają górskie wędrówki, można spotkać tam praktycznie przez cały rok. Dzięki położeniu u stóp jedynych i wyjątkowych na skalę kraju Tatr, miasto oraz okoliczne miejscowości mogą poszczycić się bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, co jest dużą pułapką dla przyjezdnych marzących o spokojnym wypoczynku na łonie natury. Przyjeżdżając do Zakopanego (szczególnie w sezonie wakacyjnym) trzeba liczyć się z możliwością napotkania tłumu wczasowiczów nie tylko na terenie miasta i szlakach górskich, ale także na słynnej Zakopiance, czyli drodze prowadzącej od Krakowa do Zakopanego. Chętni, których nie zraża ta prognoza i mają w sobie duże pokłady cierpliwości, mogą liczyć na cudowne wakacje, które nie ustępują tym zagranicznym - także w kwestiach cen.

Do Zakopanego pociągiem czy samochodem? Porównanie cen

Podróż samochodem do Zakopanego, szczególnie ze względu na korki, może być wyczerpująca i doprowadzić do szału niejednego kierowcę. Co prawda do miasta można dotrzeć także pociągiem - które rozwiązanie jest lepsze i bardziej opłacalne?

Samochód
Przy obowiązujących cenach paliwa, podróż samochodem może wydawać się opcją tylko dla zamożnych. Średnia cena, którą musimy zapłacić za litr benzyny to (na okres lipiec/sierpień 2023 roku) ok. 6,84 zł. Przyjmując, że średnie spalanie samochodu osobowego wynosi 6 litrów/100 km, a auto zatankujemy benzyną Pb95, obliczyliśmy cenę dojazdu do Zakopanego samochodem. Nie wzięliśmy pod uwagę często spotykanych na popularnych trasach korków, w których samochody spalają raczej więcej niż mniej, płatnych odcinków drogi oraz ciężaru pasażerów, który również może mieć wpływ na zwiększenie kosztów.

 • Warszawa - Zakopane (dystans: ok. 422 km, koszt paliwa w obie strony: 346,38 zł)
 • Gdańsk - Zakopane (dystans: ok. 695 km, koszt paliwa w obie strony: 570,46 zł)
 • Białystok - Zakopane (dystans: ok. 609 km, koszt paliwa w obie strony: 499,87 zł)
 • Szczecin - Zakopane (dystans: ok. 747 km, koszt paliwa w obie strony: 613,14 zł)
 • Łódź - Zakopane (dystans: ok. 379 km, koszt paliwa w obie strony: 311,08 zł)
 • Wrocław - Zakopane (dystans: ok. 370 km, koszt paliwa w obie strony: 303,70 zł)
 • Poznań - Zakopane (dystans: ok. 567 km, koszt paliwa w obie strony: 465,39 zł)
 • Kraków - Zakopane (dystans: ok. 111 km, koszt paliwa w obie strony: 91,11 zł)

Podróż samochodem ma jednak dużo plusów, za które kierowcy są w stanie zapłacić praktycznie każdą cenę. Można do nich zaliczyć z pewnością wygodę (możliwość zabrania wielu rzeczy, które ma się zawsze pod ręką oraz jazda w towarzystwie znanych nam osób) oraz swobodę (elastyczne godziny wyjazdu, możliwość zorganizowania postoju w każdej chwili). O ile wyjazd z grupą osób, dla których rozdzielenie rachunku za paliwo jest możliwe, może nie być tak dotkliwy finansowo, o tyle rodzice wyjeżdżający ze swoimi dziećmi muszą pokryć często niemałe koszty z własnej kieszeni.

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Reklama

Pociąg
Sprawna podróż pociągiem do Zakopanego jest możliwa, dzięki uruchomieniu dodatkowych wakacyjnych połączeń kolejowych, które zabiorą pasażerów m.in. ze stacji w Warszawie i Gdyni – oto przykładowe ceny biletów kolejowych na 2. tydzień sierpnia 2023 roku:

 • EIC Tatry, TLK Karpaty oraz IC Karłowicz - z Warszawy
  Cena za bilet normalny w 2. klasie (EIC Tatry / TLK Karpaty / IC Karłowicz): od ok. 156 zł / od ok. 77 zł / od ok. 66 zł
  Cena za bilet ulgowy w 2. klasie (EIC Tatry / IC Karłowicz): od ok. 98 zł / od ok. 48 zł / od ok. 42 zł
 • TLK Karpaty, IC Witkacy i TLK Małopolska - z Gdyni
  Cena za bilet normalny w 2. klasie (TLK Małopolska / IC Witkacy / TLK Karpaty): od ok. 96 zł / od ok. 98 zł / od ok. 101 zł
  Cena za bilet ulgowy w 2. klasie (TLK Małopolska / IC Witkacy / TLK Karpaty): od ok. 60 zł / od ok. 62 zł / od ok. 63 zł
 • IC Halny, IC Witkacy - z Bydgoszczy
  Cena za bilet normalny w 2. klasie (IC Halny / IC Witkacy): od ok. 90 zł / od ok. 88 zł
  Cena za bilet ulgowy w 2. klasie (IC Halny / IC Witkacy): od ok. 56 zł / od ok. 55 zł
 • IC Podhalanin - ze Szczecina
  Cena za bilet normalny w 2. klasie: od ok. 96 zł
  Cena za bilet ulgowy w 2. klasie: od ok. 60 zł

Przemieszczanie się pociągiem to dobre rozwiązanie dla osób, którym nie przeszkadza tłok i podróżowanie z nieznanymi ludźmi. Wybierając ten środek transportu możecie odpoczywać (zamiast skupiać się na jeździe), omijać zakorkowane trasy i poznać ciekawych ludzi, którzy prawdopodobnie dzielą waszą pasję do górskich wspinaczek.

Wybór najlepszego środka transportu zależy od potrzeb podróżujących. Na wycieczkę z małym dziećmi polecamy wybranie auta - maluchy będą czuły się spokojniej i bezpieczniej, możliwe będzie także zorganizowanie postoju w dowolnym momencie. Pociąg to świetne rozwiązanie dla osób kontaktowych, które uwielbiają przebywać w towarzystwie innych ludzi i łatwo nawiązują nowe znajomości. Oczywiście, i w tych przypadkach istnieją wyjątki od reguły - najlepiej skorzystać z obu tych rozwiązań i sprawdzić, które jest najodpowiedniejsze.

Za przejazd pociągiem TLK Małopolska w obie strony (z Trójmiasta) 4-osobowa rodzina musiałaby zapłacić ok. 624 zł. Koszt podróży samochodem z tej samej lokalizacji to koszt ok. 570 zł, co daje różnicę ok. 54 zł.

Noclegi w Zakopanem - ceny

Zakopane (i jego okolice), jako miejscowość turystyczna, może pochwalić się ogromną ilością obiektów noclegowych, które w sezonie i tak pękają w szwach. Należą do nich miejsca o ogromnym przekroju cenowym. Ile za dobę musiałaby zapłacić rodzina z dwójką dzieci w wieku 12 lat?

 • Pokój w pensjonacie – od ok. 169 zł
 • Domek - od ok. 800 zł
 • Hotel 3-gwiazdkowy - od ok. 435 zł
 • Hotel 4-gwiazdkowy - od ok. 725 zł

Kolejka na Kasprowy Wierch: bilety, cennik, godziny otwarcia. Gdzie kupić bilety?

Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch to jedna z największych atrakcji każdego rodzinnego wyjazdu do Zakopanego. Wycieczka na szczyt wysoki na prawie 2 tys. metrów, zjedzenie posiłku w najwyżej położonej restauracji w Polsce to gratka dla fanów podróżowania. Na samą górę można wejść pieszo lub skorzystać z kolejki Polskich Kolei Linowych, która wyrusza z Kuźnic.

Cennik obowiązujący w sezonie letnim 2023:

Ceny biletów na Kasprowy Wierch wzrosły względem roku poprzedniego
Tak przedstawiają się ceny biletów na kolejkę kursującą na Kasprowy Wierch w sezonie wysokim 2023 roku. Polskie Koleje Linowe (Screenshot)

Bazowe ceny biletów mogą wzrosnąć lub zmniejszyć się o kilka lub kilkanaście procent w zależności od godziny przejazdu - rano i wieczorem ceny są minimalnie niższe.

W godzinach porannych bilety są nieco tańsze niż o innych porach
Rozkład godzinowy wskazuje, w których godzinach wczasowicze mogą liczyć na zakup biletów w niższej cenie. Polskie Koleje Linowe (Screenshot)

Przykładowe wahania cen biletów łączonych (zawierających wjazd i zjazd kolejką):

 • Bilet normalny ze zniżką (16 procent / 8 procent) - 109 zł / 119 zł
 • Bilet normalny droższy o 8 procent - 139 zł
 • Bilet ulgowy ze zniżką (18 procent / 9 procent) - 89 zł / 99 zł
 • Bilet ulgowy droższy o 6 procent - 115 zł

Gdzie kupić bilety?
Bilety można kupić online (klik), w kasie lub biurze obsługi klienta w Kuźnicach.

 1. Zakup przez internet: wyższe ceny, możliwość rezerwacji przejazdu na konkretną godzinę
 2. Zakup w kasie: niższe ceny, możliwość wykupienia biletów tylko na przejazdy bieżące (brak możliwości rezerwacji na późniejszą godzinę lub inny dzień)
 3. Zakup w BOK: możliwość zakupu biletów tylko na najbliższą godzinę tego samego dnia, płatność tylko kartą

Kolejka na Kasprowy Wierch - godziny otwarcia
Kolejka kursuje co 10 minut (w przypadku złych warunków atmosferycznych: 30 minut), a bilet powrotny można kupić do 2 godzin przed zakończeniem kursowania. W sezonie wakacyjnym, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia kolejka kursuje codziennie w godzinach 7:00 - 21:00.

Sezon „wysoki” i „niski” - co oznaczają?
Sezon wysoki to czas, w którym ruch turystyczny jest wyraźnie zwiększony, co przekłada się na wyższe ceny produktów i usług. Od kiedy trwa sezon wysoki w Zakopanem?

 • Od połowy czerwca do końca września
 • Od połowy grudnia do lutego

Sezon niski to czas, w którym miasto odnotowuje spadek liczby turystów, a ceny produktów i usług są niższe. Od kiedy trwa sezon niski w Zakopanem?

 • Od marca do połowy kwietnia
 • Od połowy maja do połowy czerwca
 • Od początku października do połowy grudnia

Kolejka na Gubałówkę: bilety, cennik, godziny otwarcia. Jakie atrakcje są na Gubałówce?

Gubałówka to kolejny punkt obowiązkowy na liście turystów. Na wzgórzu znajdziecie wiele barów i restauracji, straganów, kolejkę grawitacyjną czy kaplicę pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podobnie jak w przypadku Kasprowego Wierchu, na Gubałówkę można dostać się piechotą lub kolejką PKL.

Cennik obowiązujący w sezonie letnim 2023:

Wjazd na Gubałówkę jest znacznie tańszy od podróży koleją linową na Kasprowy Wierch
W sezonie wysokim (wakacyjnym) cennik biletów prezentuje się tak, jak na załączonej grafice. Polskie Koleje Linowe (Screenshot)

Tatrzański Park Narodowy. Ile kosztuje wejście i co tam zobaczyć?

Tatrzański Park Narodowy słynie z niepowtarzalnej przyrody, wysokich gór i przepięknych krajobrazów - to właśnie jego tereny są głównym celem turystów z całego kraju. Znajdziecie tam wszystko, czego potrzebujecie - ciszę, spokój, jeziora i wiele ścieżek prowadzących przez malownicze tereny. Co warto tam zobaczyć?

 1. Morskie Oko
 2. Dolinę Pięciu Stawów
 3. Szczyty
 4. Wodospad Siklawica
 5. Jaskinie
 6. Doliny (m.in. Chochołowską, Białej Wody, Mięguszowiecką, Staroleśną, Kościeliską, Gąsienicową)
 7. Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego (Centrum Edukacji Przyrodniczej)

Bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego można kupić w kasach (stacjonarnie) oraz przez internet.

 • Bilet normalny - 9 zł
 • Bilet ulgowy - 4,5 zł
 • Bilet normalny (7 dni) - 45 zł
 • Bilet ulgowy (7 dni) - 22,5 zł

Gdzie znaleźć kasy? Stacjonarne punkty sprzedaży biletów

 • Łysa Polana
 • Wierch Poroniec
 • Dolina Jaworzynki
 • Hala Goryczkowa
 • Kalatówki
 • Dolina Białego
 • Dolina Strążyska
 • Dolina Małej Łąki
 • Dolina Kościeliska

By dostać się bryczką z Palenicy Białczańskiej na Włosienicę trzeba zapłacić od ok. 40 zł do ok. 70 zł za każdą osobę mającą powyżej 4 lat. Koszt zjazdu to 50 zł od osoby, co dla 4-osobowej rodziny daje pokaźną kwotę 480 zł.

Wakacje w Zakopanem z dziećmi - ile zapłacimy za najciekawsze atrakcje?

Zakopane obfituje w atrakcje dla ludzi w każdym przedziale wiekowym - w końcu miłośnicy gór zostają nimi do końca życia. Skupimy się jednak na najmłodszych podróżnikach, którzy oprócz wędrówek uwielbiają korzystać z dobrodziejstw przeróżnych parków rozrywki i ciekawych atrakcji.

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Zakopanem:

 • Papugarnia (bilet normalny / ulgowy) - 24 zł / 19 zł
 • Iluzja Park (bilet normalny / ulgowy) - 40 zł / 35 zł
 • Myszogród (bilet normalny / ulgowy ) - 21 zł / 18 zł
 • Podwodny Świat (bilet normalny / ulgowy ) - 21 zł / 18 zł
 • Aquapark Zakopane, bilet na cały dzień (normalny / ulgowy) - 90 zł / 79 zł

Wycieczka do Zakopanego na 5 dni: ile za wakacje zapłaci 4-osobowa rodzina?

 • Transport (samochodem z Gdyni): ok. 570 zł
 • Nocleg w pensjonacie (5 nocy, średnia cena to ok. 200 zł za dobę): ok. 1000 zł
 • Wjazd na Kasprowy Wierch (ceny bazowe, zakup biletu łączonego): 476 zł
 • Wjazd na Gubałówkę: 104 zł
 • Wstęp do TPN (3 dni spacerów po parku): 81 zł
 • Atrakcje rodzinne (aquapark, papugarnia itd.), bilety dla rodziców i dzieci: 600 zł
 • Jedzenie (obiad w restauracji raz dziennie + zakupy spożywcze): ok. 950 zł + 250 zł
 • Pamiątki: ok. 100 zł
 • Razem: 4131 zł

Podsumowując, wyjazd 4-osobowej rodziny (rodzice i dwoje dzieci w wieku 12 lat), która na co dzień mieszka w Gdańsku, to koszt ok. 4131 zł. Oczywiście, w zależności od potrzeb i miejsca zamieszkania, ceny mogą być odpowiednio niższe lub wyższe - przy założeniu, że chcemy nocować w hotelu 3-gwiazdkowym (średnia cena za dobę ok. 450 zł), koszt wyjazdu wzrasta do ok. 5,5 tys. zł. Za podobną kwotę można wykupić wczasy all inclusive w sierpniu 2023 roku m.in. w Grecji czy Bułgarii - przykładowy koszt za wszystkich uczestników to kolejno 5966 i 5074 zł.

Granica między wypoczynkiem krajowym i zagranicznym mocno się zaciera. Wydaje się więc, że o ostatecznej lokalizacji decydują raczej osobiste preferencje, a nie kwestie finansowe rodaków - koszty wyjazdów zagranicznych i krajowych niewiele się różnią. Jeżeli uwielbiacie Polskę i doceniacie jej piękno, z pewnością nie będziecie wahać się podczas wyboru wakacyjnej destynacji.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Reklama

Źródło: trivago.pl, Polskie Koleje Linowe, Polskie Linie Kolejowe, Tatrzański Park Narodowy, zakoatrakcje.pl, aquapark.zakopane.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży