IPT - pasek artykułowy

Wakacje w Międzyzdrojach 2022: wiemy, za ile wypocznie 4-osobowa rodzina

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Molo w Międzyzdrojach.
Molo w Międzyzdrojach. Sebastian Wolosz / Polska Press / Archiwum
Międzyzdroje, malowniczo usytuowane miasto w woj. zachodniopomorskim, to jeden z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych w kraju. Mieszkańcy całej Polski zjeżdżają tam tłumnie, by odpocząć nad Morzem Bałtyckim w towarzystwie pięknej przyrody. Z powodu pandemii i wojny ceny w całym kraju gwałtownie wzrosły, stawiając pod znakiem zapytania urlopowe plany Polaków. Sprawdziliśmy, jak przygotować się na wakacje w Międzyzdrojach - czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina?

Spis treści

Wakacyjny wyjazd do Międzyzdrojów. Na co się przygotować?

Międzyzdroje zlokalizowane na pięknej wyspie Wolin co roku zachwycają turystów. Bliskość parku narodowego, atrakcyjnych szlaków pieszych i rowerowych, a także mnogość atrakcji dla dzieci sprawiają, że jest to miejscowość idealna na wakacje. Oczywiście, nie każdego zachwyci tak samo - najlepiej wybrać się tam na wycieczkę i na własnej skórze sprawdzić, czy klimat tego nadmorskiego kurortu wam odpowiada.

Akcesoria i zabawki plażowe dla dzieci

Materiały promocyjne partnera

Do Międzyzdrojów pociągiem czy samochodem? Porównanie cen

Do Międzyzdrojów można dotrzeć zarówno samochodem, jak i pociągiem - które rozwiązanie jest lepsze i bardziej opłacalne?

Samochód
Przy obowiązujących cenach paliwa, podróż samochodem może wydawać się opcją tylko dla zamożnych. Średnia cena, którą musimy zapłacić za litr benzyny to (na czerwiec 2022 roku) ok. 7,97 zł. Przyjmując, że średnie spalanie samochodu osobowego wynosi 6 litrów/100 km, a auto zatankujemy benzyną Pb95, obliczyliśmy cenę dojazdu do Międzyzdrojów samochodem. Nie wzięliśmy pod uwagę często spotykanych na popularnych trasach korków, w których samochody spalają raczej więcej niż mniej, płatnych odcinków drogi oraz ciężaru pasażerów, który również może mieć wpływ na zwiększenie kosztów.

 • Warszawa - Międzyzdroje (dystans: ok. 642 km, koszt paliwa w obie strony: 614 zł)
 • Gdańsk - Międzyzdroje (dystans: ok. 349 km, koszt paliwa w obie strony: 333,78 zł)
 • Białystok - Międzyzdroje (dystans: ok. 831 km, koszt paliwa w obie strony: 794,76 zł)
 • Szczecin - Międzyzdroje (dystans: ok. 95 km, koszt paliwa w obie strony: 90,86 zł)
 • Łódź - Międzyzdroje (dystans: ok. 537 km, koszt paliwa w obie strony: 513,58 zł)
 • Wrocław - Międzyzdroje (dystans: ok. 470 km, koszt paliwa w obie strony: 449,50 zł)
 • Poznań - Międzyzdroje (dystans: ok. 342 km, koszt paliwa w obie strony: 327,08 zł)
 • Kraków - Międzyzdroje (dystans: ok. 723 km, koszt paliwa w obie strony: 691,48 zł)
 • Zakopane - Międzyzdroje (dystans: ok. 823 km, koszt paliwa w obie strony: 787,12 zł)

Podróż samochodem ma jednak dużo plusów, za które kierowcy są w stanie zapłacić praktycznie każdą cenę. Można do nich zaliczyć z pewnością wygodę (możliwość zabrania wielu rzeczy, które ma się zawsze pod ręką oraz jazda w towarzystwie znanych nam osób) oraz swobodę (elastyczne godziny wyjazdu, możliwość zorganizowania postoju w każdej chwili). O ile wyjazd z grupą osób, dla których rozdzielenie rachunku za paliwo jest możliwe, może nie być tak dotkliwy finansowo, o tyle rodzice wyjeżdżający ze swoimi dziećmi muszą pokryć często niemałe koszty z własnej kieszeni.

Pociąg
Sprawną podróż do Międzyzdrojów zapewniają pociągi przewoźników POLREGIO oraz Intercity. Maszyny zaopatrzone są w wagony bezpośrednie, które przewożą pasażerów z odległych zakątków Polski do Międzyzdrojów bez przesiadek.

 • IC Podlasiak, IC Mewa, TLK Uznam - z Warszawy
  Cena za bilet normalny w 2. klasie (IC Podlasiak / IC Mewa / TLK Uznam): od ok. 73,95 zł / od ok. 73,95 zł / od ok. 73,95 zł
  Cena za bilet ulgowy w 2. klasie (IC Podlasiak / IC Mewa / TLK Uznam): od ok. 46,59 zł / od ok. 46,59 zł / 46,59 zł
 • IC Chełmoński, TLK Wolin, IC Przemyślanin - z Krakowa
  Cena za bilet normalny w 2. klasie (IC Chełmoński / TLK Wolin / IC Przemyślanin): od ok. 94 zł / od ok. 94 zł / od ok. 95 zł
  Cena za bilet ulgowy w 2. klasie (IC Chełmoński / TLK Wolin / IC Przemyślanin): od ok. 59,22 zł / od ok. 59,22 zł / od ok. 59,85 zł
 • TLK Uznam, POLREGIO, IC Podlasiak - z Poznania
  Cena za bilet normalny w 2. klasie (TLK Uznam, POLREGIO, IC Podlasiak): od ok. 48,30 zł / od ok. 39 zł / od ok. 48,30 zł
  Cena za bilet ulgowy w 2. klasie (TLK Uznam, POLREGIO, IC Podlasiak): od ok. 30,42 zł / od ok. 24,57 zł / od ok. 30,42 zł
 • TLK Wolin, IC Przemyślanin, IC Chełmoński,TLK Wyczółkowski - z Wrocławia
  Cena za bilet normalny w 2. klasie (TLK Wolin / IC Przemyślanin / IC Chełmoński / TLK Wyczółkowski): od ok. 79 zł / od ok. 79 zł / 79 zł / od ok. 79 zł
  Cena za bilet ulgowy w 2. klasie (TLK Wolin / IC Przemyślanin / IC Chełmoński / TLK Wyczółkowski) od ok. 49,77 zł / od ok. 49,77 zł / od ok. 49,77 zł / od ok. 49,77 zł

Przemieszczanie się pociągiem to dobre rozwiązanie dla osób, którym nie przeszkadza tłok i podróżowanie z nieznanymi ludźmi. Wybierając ten środek transportu możecie odpoczywać (zamiast skupiać się na jeździe), omijać zakorkowane trasy i poznać ciekawych ludzi.

Wybór najlepszego środka transportu zależy od potrzeb podróżujących. Na wycieczkę z małym dziećmi polecamy wybranie auta - maluchy będą czuły się spokojniej i bezpieczniej, możliwe będzie także zorganizowanie postoju w dowolnym momencie. Pociąg to świetne rozwiązanie dla osób kontaktowych, które uwielbiają przebywać w towarzystwie innych ludzi i łatwo nawiązują nowe znajomości. Oczywiście, i w tych przypadkach istnieją wyjątki od reguły - najlepiej skorzystać z obu tych rozwiązań i sprawdzić, które jest najodpowiedniejsze.

Za przejazd pociągiem IC Chełmoński w obie strony (z Krakowa) 4-osobowa rodzina musiałaby zapłacić ok. 612 zł. Koszt podróży samochodem z tej samej lokalizacji to koszt ok. 691,48 zł (licząc ze średnim ciężarem pasażerów: ok. 829 zł) co daje sporą różnicę - ok. 217 zł.

Noclegi w Międzyzdrojach - ceny

Międzyzdroje są miejscowością turystyczną, która może pochwalić się bardzo dużą ilością obiektów noclegowych - w sezonie wprost pękają w szwach. Należą do nich miejsca o ogromnym przekroju cenowym. Ile za dobę musiałaby zapłacić rodzina z dwójką dzieci w wieku 12 lat?

 • Pokój w pensjonacie / apartament - od ok. 120 zł do 1225 zł (za ekskluzywny apartament)
 • Domek - od ok. 348 do 2000 zł
 • Hotel 3-gwiazdkowy - od ok. 661 zł do 1470 zł
 • Hotel 4-gwiazdkowy - od ok. 900 zł do 2288 zł

Woliński Park Narodowy: bilety, cennik, godziny otwarcia

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Merlin / CC BY-SA 3.0

Jedną z najpiękniejszych atrakcji tamtejszych terenów jest Woliński Park Narodowy, słynący z wysokich klifów (najwyższe mają wysokość nawet 93 metrów), wzgórz morenowych i bagnistych wysepek. Wyspa Wolin, na której znajduje się Woliński PN, stanowi trasę przelotową ptaków wzdłuż Bałtyku. W parku występuje ponad 230 gatunków ptaków, w tym bielik zwyczajny czy muchołówka mała. WPN to także kraina zachwycającej flory - zbocza stromych klifów przyozdobione są zaroślami rokitnika zwyczajnego, a w obszarach ochrony ścisłej występuje wolińska buczyna storczykowa, która jest niezwykle rzadko występującym drzewem. Ten nadmorski park narodowy to obowiązkowy punkt zwiedzania dla wszystkich wielbicieli natury.

Na terenie WPN znajduje się wiele ciekawych atrakcji, m.in.:

 • Jezioro Turkusowe,
 • Muzeum Przyrodnicze WPN,
 • Zagroda Pokazowa Żubrów,
 • latarnia morska Kikut
 • Kawcza Góra,
 • Wzgórze Gosań czy
 • Wzgórze Zielonka.

Wstęp do Zagrody Pokazowej Żubrów i Muzeum Przyrodniczego WPN jest płatny - ceny biletów znajdują się poniżej.
Cennik

 • Bilet normalny - 7 zł
 • Bilet ulgowy - 5 zł
 • Bilet ulgowy (Karta Dużej Rodziny) - 2 zł

Godziny otwarcia
Zagroda Pokazowa Żubrów w sezonie (od 1 maja do 30 września) jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 10:00-18:00 (ostatnie wejście do godz. 17:30).

Muzeum Przyrodnicze WPN w sezonie (od 1 maja do 30 września) jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 9:00-17:00 (ostatnie wejście do godz. 16:30).

Lokalizacja
Woliński Park Narodowy zlokalizowany jest na wyspie Wolin.

Bałtycki Park Miniatur: bilety, cennik, godziny otwarcia

Ten niezwykły park oferuje rozrywkę nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Ustawione tam miniaturowe obiekty dokładnie odwzorowują te, które można spotkać nad Bałtykiem (nie tylko w Polsce) - są to m.in. latarnie morskie czy najważniejsze zabytki. Oryginały, których kopie w skali 1:25 znajdziecie w Bałtyckim Parku Miniatur mieszczą się w Polsce, Niemczech, Danii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Estonii, na Litwie i Łotwie. Nie brakuje tam także serca całego parku, czyli miniatury Morza Bałtyckiego.

Cennik

 • Bilet normalny - 29 zł
 • Bilet ulgowy - 24 zł
 • Bilet rodzinny (2+2 / każde kolejne dziecko) - 85 zł / 15 zł
 • Bilet z Kartą Dużej Rodziny - 90 zł
 • Dzieci do lat 3 - wstęp wolny

Gdzie kupić bilet?
Bilety można kupić online lub w kasie muzeum przy ul. Hallera 1.

Godziny otwarcia
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających codziennie w godz. 10:00 - 21:00.

Lokalizacja
Muzeum Figur Woskowych mieści się przy ul. Nowomyśliwskiej 98 w Międzyzdrojach.

Międzyzdroje: inne atrakcje. Muzeum Bunkier V-3, molo, promenada... Jakie miejsca warto odwiedzić?

CC BY-Sa 3.0
CC BY-Sa 3.0Wikipedia.org / Matio / CC BY-SA 3.0
 • Muzeum Bunkier V-3 (ok. 4 km od centrum miasta)
 • Molo
 • Promenada Gwiazd
 • Gabinet Figur Woskowych
 • Kościół św. Piotra Apostoła
 • Park zdrojowy
 • Kaplicę ss. boromeuszek Stella Matutina
 • Zabytkowe wille

Oceanarium w Międzyzdrojach: bilety, cennik, godziny otwarcia

Jedną z głównych atrakcji miasta jest nowoczesne oceanarium ze szklanym tunelem, który zachwyci wszystkich wielbicieli cudownych widoków. Prezentowane tam m.in. rekiny, różne gatunki pochodzące z raf koralowych czy mureny przemykają nad przezroczystym przejściem, uchylając zwiedzającym rąbka tajemnicy na temat swojego życia. Dzieci mają również dostęp do sali multimedialnej i edukacyjnej, bawialni oraz ciekawej wystawy rekinów.

Cennik

 • Bilet normalny - 55 zł
 • Bilet ulgowy - 45 zł
 • Dzieci do lat 2 - wstęp wolny

Godziny otwarcia
Oceanarium w Międzyzdrojach jest otwarte dla zwiedzających codziennie w godz. 10:00-19:00. Placówka mieści się przy ul. Bohaterów Warszawy 16B.

Wakacje w Międzyzdrojach z dziećmi - ile zapłacimy za najciekawsze atrakcje?

Międzyzdroje, choć pełne cudownej przyrody, przepełnione są ciekawymi atrakcjami dla małych odkrywców. Rodzinna podróż wiąże się z urozmaicaniem czasu najmłodszym uczestnikom, czyli dzieciom. Gdzie zabrać je podczas wizyty w Międzyzdrojach (i okolicach) i ile to kosztuje?

 • Planetarium (bilet normalny / ulgowy ) - 25 zł / 20 zł
 • Bałtycki Park Dinozaurów we Wrzosowie (bilet normalny / ulgowy / rodzinny) - 39 zł / 59 zł / 179 zł
 • Park linowy - ceny biletów wahają się od 15 zł do 50 zł w zależności od wybranej trasy
 • Gabinet Figur Woskowych (bilet normalny / ulgowy) - 25 zł / 20 zł

Wycieczka do Międzyzdrojów na 5 dni: ile za wakacje zapłaci 4-osobowa rodzina?

 • Transport (samochód, z uwzględnieniem wagi pasażerów): ok. 829 zł
 • Nocleg w pensjonacie (5 nocy, średnia cena to ok. 200 zł za dobę): ok. 1000 zł
 • Woliński Park Narodowy (bilety dla czterech osób - Muzeum WPN, Zagroda Pokazowa Żubrów): 48 zł
 • Bałtycki Park Miniatur (bilety dla czterech osób): 85 zł
 • Oceanarium (bilety dla czterech osób): 200 zł
 • Wydatki na plaży (dmuchańce, trampoliny): ok. 60 zł
 • Atrakcje rodzinne (planetarium, park linowy itp.), bilety dla rodziców i dzieci: ok. 436 zł
 • Jedzenie (ryba w restauracji raz dziennie + zakupy spożywcze): ok. 1000 zł + 250 zł
 • Pamiątki: ok. 100 zł
 • Razem: 4008 zł

Podsumowując, wyjazd 4-osobowej rodziny (rodzice i dwoje dzieci w wieku 12 lat), która na co dzień mieszka w Krakowie, to koszt ok. 4008 zł. Oczywiście, w zależności od potrzeb i miejsca zamieszkania, ceny mogą być odpowiednio niższe lub wyższe - przy założeniu, że chcemy nocować w hotelu 3-gwiazdkowym (średnia cena za dobę ok. 750 zł), koszt wyjazdu wzrasta do prawie ok. 6,8 tys. zł. Za podobną cenę można wykupić wczasy all inclusive (wliczona cena transportu samolotem) m.in. na Costa Brava (Hiszpania), Egipcie, Bułgarii, Turcji czy Grecji, gdzie koszt za wszystkich uczestników to ok. 6800 zł.

Przy tak dużych wzrostach cen, granica między wypoczynkiem krajowym i zagranicznym mocno się zaciera. Wydaje się więc, że o ostatecznej lokalizacji decydują raczej osobiste preferencje, a nie kwestie finansowe rodaków - koszty wyjazdów zagranicznych i krajowych niewiele się różnią. Jeżeli uwielbiacie Polskę i doceniacie jej piękno, z pewnością nie będziecie wahać się podczas wyboru wakacyjnej destynacji.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło: wakacje.pl, Woliński Park Narodowy, Polskie Linie Kolejowe, miedzyzdroje.com, meteor-turystyka.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży